odoteklogosu

ADIYAMAN MADENİ SANATKARLAR ESNAF ODASI

Adıyaman Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası 1965 yılında Adıyaman merkezde kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana üyelerine eğitimler vererek, üyeleriyle birlikte yeni projeler hazırlayarak destek olmuş ve insanların kendi işlerini kurmalarını veya başka kuruluşlarda çalışmalarını, hayatlarını kazanmalarını ve sosyal içermelerini sağlamıştır. İlin en büyük meslek odasıdır. Kamu kurumu statüsünde bir meslek kuruluşudur. Odanın mali yapısını güçlendirmek amacıyla son 10 yıldır projeler geliştirmekte ve talep eden üyelerin muhasebe işlerini yaparak ek gelir elde etmektedir. Odanın bir başkanı, bir saymanı ve 9 yönetim kurulu üyesi bulunmaktadır. Şehir merkezinde birkaç odalı kendi ofisi var. Başvuru sahibi ildeki en büyük meslek odası olup, kendisine bağlı toplam 1267 (1179 erkek ve 88 kadın) işyeri bulunmaktadır. Odaya bağlı işyerleri, başta “Endüstri 4.0” kapsamındaki elektrik, elektronik, bilgisayar, metal işleri, otomotiv, imalat, reklam ve makine meslek alanları olmak üzere birçok alt meslek grubunu bünyesinde barındırmaktadır. Ayrıca çalışan sayısı ve odaya üye işyeri açısından da önemli bir istihdam konumuna sahiptir. Oda örnek teşkil eden çalışmalarıyla ilin kalkınmasına ve sorunların çözümüne önemli katkılar sağlamaktadır.

Odanın Faaliyetleri

  • Adıyaman Madeni Sanatkarlar Esnaf Odası, kurumlar arası güçlü işbirliklerini geliştirerek sektörlere nitelikli ve sertifikalı eleman yetiştirmek için yoğun çaba sarf etmektedir.
  • Eğitim-sanayi işbirliği konusunda örnek çalışmalar yapmak için hem mesleki eğitim merkezi hem de diğer mesleki ve teknik okullarla işbirliği içinde çalışmaktadır.
  • Eğitim ve işgücü piyasası arasındaki bağı güçlendirmek, lise mezunu gençlerin istihdamını desteklemek, eğitim düzeyi düşük kişileri desteklemek.
  • Sektörlerin beklentilerini karşılayacak nitelikli eleman ihtiyacını karşılayarak istihdam edilebilirliği artırmak Girişimcilik becerilerini geliştirmek
  • İşgücü arz ve talebin ilgili aktörleri arasında sürdürülebilir işbirliğinin geliştirilmesi
  • Destekleyici rehberlik ve danışmanlık, iş deneyimi ve istihdam için eşleştirme hizmetlerini içeren bütünsel hizmetler sağlamak.
  • Okuldan işe geçişi kolaylaştırmak