1. Türkiye ve Yunanistan Ulus ötesi Toplantı
  • Türkiye Toplantıları:

Proje başlama öncesinde 09.05.2022 tarihinde Yunanistan ortağı DIAN’dan da bir yetkilinin katılımı ile Adıyaman’da proje ortakları arasında ön görüşme toplantısı gerçekleşti.

Projenin başlamasından sonra planlanan faaliyetler arasında ilk Ulus Ötesi Toplantı Türkiye – Adıyaman’da koordinatör kurumun ev sahipliğinde 19.09.2022 tarihinde tüm taraflarla gerçekleştirildi. Toplantıya, projenin Yunanistan ortağı olan DIAN, K. K MILIOS AND SIA OE’dan üç kişi, yerel ortak AKTEK-Adıyaman Kültür, Turizm, Eğitim ve Kalkınma Derneğinden temsilciler ve koordinatör kurumdan başta Adıyaman Madeni Sanatkârlar Esnaf Odası başkanı, proje koordinatörü olmak üzere diğer ilgili kişiler katıldı.

Toplantıda ortakların projedeki görev ve sorumluluklar, geliştirilecek işbirliği mekanizması, bilgi ve deneyim paylaşımı, proje faaliyet takvimi, iletişim stratejileri ve yöntemleri, görevler ve organizasyonel detaylar, metodoloji, mali kurallar, dokümantasyon, beklenen sonuçlar, yaygınlaştırma faaliyetleri vb. konular görüşüldü.

2- Çevrim içi Toplantılar: İhtiyaç dâhilinde telefon, mail iletişimleri dışında projenin Yunanistan ortağı DIAN ile yüz yüze yapılan görüşmeler dışında aralıklarla çevrimiçi toplantılar yapılarak bilgi ve deneyimler paylaşıldı.

3-  Yunanistan Toplantısı:

  1. Ulus Ötesi proje toplantısı 01–02 Haziran 2023 tarihlerinde Yunanistan’ın Atina kentinde DIAN ev sahipliğinde gerçekleştirildi. Atina’daki çalışma toplantıları iki gün sürdü, proje faaliyetlerine ilişkin detaylar etraflıca ele alındı. Katılımcılar proje faaliyetlerinin ilerleme durumlarını, planlanan faaliyetlere ilişkin gerçekleşmeler, ortaklar arasında geliştirilen işbirliği ve proje sonrası devamı, 06 Şubat Kahramanmaraş depremlerinin Adıyaman’da neden olduğu ağır yıkım, sürecin getirdiği riskler, varsayımlar, deprem sonrası gelişmelerin projeye etkisi, alınan tedbirler ve sonuçlar değerlendirildi. İletişim kanalları ve riskler değerlendirildi.

Katılımcılar, Proje Ortağı ile birlikte Yunanistan’daki EPANODOS’u (Proje Uygulama Ortak Ortağı) ziyaret etti. Eski mahkûmların eğitimi projesi kapsamında neler yaptıklarını paylaştılar.