1. Eski Mahkûmlar için Dijital Beceriler Eğitimi

Türkiye’den 10, Yunanistan’dan 10 olmak üzere toplam 20 eski mahkuma eğitim alarak dijital becerileri gelişti.  Adıyaman’da eğitimlere 12 kursiyer katıldı, maalesef bunlardan ikisi depremde hayatını kaybetti.10 kursiyer dijital eğitim kursunu aldı.

04.05.2023-10.06.2023 Adıyaman’da düzenlenen eğitim, 2 ay sürdu. Haftada 2 gün, her gün 5 saat olmak üzere toplam 80 saat eğitim verildi. Bilgisayar eğitimi Adıyaman Halk Eğitim Merkezi işbirliği ile düzenlendi ve kurs sonunda Milli Eğitim Bakanlığı(MEB) onaylı sertifikalar alındı. Böylece kamuda geçerliliğe sahip belge kazanılmış oldu.

Epanodos ” ile Dian arasında üç hafta süren girişimcilik ve dijital becerilere yönelik eğitim programı uygulandı . Programa, programı başarıyla tamamlayan yabancı uyruklu ve yerli uyruklu 10 faydalanıcı katıldı. Özel eğitim programı girişimcilik ve dijital becerilerin öğrenilmesi olmak üzere iki bölüme ayrıldı. Üç haftalık süre nedeniyle dersler haftada iki kez yapılıyordu. Daha spesifik olarak, her pazartesi girişimcilik dersi ve her perşembe dijital becerileri öğrenme dersi yapılıyordu. Programın uygulanması için Dian’ın sağladığı girişimcilik ve dijital beceri eğitim programı kullanıldı. Eğitim programlarının hem Yunanca hem de İngilizce yazılmış olması çok faydalı oldu, bu da programa katılan yabancı faydalanıcılara oldukça yardımcı oldu. Görüldüğü gibi kurs, şartlı tahliye edilen grupta yer alan her bireyin ihtiyaçlarına göre uyarlanacak şekilde hem Yunanca hem de İngilizce olarak yürütüldü.

Kursiyerler Bilgisayar sistemi, yazılım, donanım, işletim sistemleri, Klavye, Fare, Tarayıcı, Yazıcı kullanımı, Word ile çalışma, Sil-Del, Kopyala, Kes, Yapıştır fonksiyonları hakkında bilgi sahibi oldular.

E-posta göndermeyi öğrendiler: Elektronik Posta – mesajların internet gibi iletişim ağları üzerinden elektronik olarak iletilmesi, dosya eklenmesi vb. pek çok konuda dijital beceriler gelişti.

Basılı arşivlerin dijitalleştirilmesinde operatör olarak vasıflı kişilere yönelik güçlü bir pazar talebi bulunmaktadır. eğitim ve öğretimde 20 eski mahkûm (10’u Türkiye’den ve 10’u Yunanistan’dan) iş bulmalarına, işgücüne katılmalarına, topluma entegre olmalarına, aileleriyle mutlu yaşamalarına destek olabilecek dijital becerilerini geliştirdi.

Dijital eğitimlere katılan kursiyerlere günlük olarak kişi başı 200’er TL harçlık verildi.