g) Eski Mahkumlarin Kullanabileceği Kaynaklarin Belirlenmesi

Proje faaliyetlerinden bir diğeri de eski mahkumların yeni yaşamlarında faydalanabileceği kaynakların tespit edilmesi onların hizmetine sunulmasıdır. Çünkü mahkumların toplumda dışlanmışlık psikolojisinden kurtulabilmesi için diğer sade vatandaşların yararlandığı kaynaklara ve desteklere sahip olması gerekir. Ancak pek çok vatandaş sahip olduğu haklar ve yetişebileceği imkanlar hakkında yeterli bilgi sahibi olduğu söylenemez. Bu amaçla eski hükümlülerin gerek yasal haklar ve gerekse diğer faydalı kaynaklarla ilgili olarak bilgilendirici olarak bu  faaliyet proje kapsamına dahil edildi. Aşağıda özet olarak verilen bilgiler proje hedef kitlesi olan eski mahkumlara yönelik hem bireysel kariyer rehberlik hizmeri verilirken hem de toplu olarak yasal hakları ve faydalanabilecekleri kaynaklar hakkında bilgilendirmeler yapıldı.

T.C. Yasalarına göre yüzde 4 engelli personel ve yüzde 2 eski hükümlü istihdam edilmesi gerekiyor. Adayların İŞKUR’a üye olmaları ve iş ilanlarını takip etmeleri gerekmektedir.

Koruma kurulunun çalışmalarının önemli bir kısmını istihdam ve mesleki eğitim projeleri oluşturuyor; ceza infaz kurumlarından tahliye edilen hükümlülerin ıslahı, topluma kazandırılması ve diğer ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla kurulmuştur. Başta Türkiye İş Kurumu olmak üzere çeşitli kurum, kuruluş ve sivil toplum kuruluşlarının işbirliğiyle iş ve mesleki eğitim projeleri hazırlanmaktadır. Hazırlanan projeler öncelikle koruma kurulunun bulunduğu merkezde Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından değerlendiriliyor ve uygun görülen projeler Türkiye İş Kurumuna sunuluyor.

Bazı bilgi kaynakların linkleri aşağıdadır.

https://ilan.memurlar.net/kategori/eski-hukumlu/

https://www.teias.gov.tr/duyurular/tesekkulumuz-tasra-teskilati-engelli-ve-eski-hukumlu-surekli-isci-kadrolari-icin-eleman-alimi-hakkinda

https://ktu.edu.tr/personel/08012024tarihligorevebaslatilacak4bsozlesmelipersonelve4dsurekliiscieskihukumlupersonellistesi

https://ilan.memurlar.net/ilan/74345/tarim-isletmeleri-genel-mudurlugu-14-engelli-ve-eski-hukumlu-isci-alacak.html

https://www.isinolsa.com/haberleri/eski-hukumlu-personel-alimi

https://kamuilan.sbb.gov.tr/

Aşağıda, Yunanistan’da mahkûmlara ve eski mahkûmlara bir tür hizmet, kaynak ve yardım sunan farklı kuruluşların bağlantıları yer almaktadır. Mahkum hizmetlerine yer vermemizin nedeni, cezaevinden tahliye ve topluma yeniden entegrasyon hazırlıklarının cezaevinden tahliyeden önce başlamasıdır. Aşağıdaki kuruluşların her biri diğerlerinden biraz farklı bir şey sunuyor. Örneğin uyuşturucuya bağlı rehabilitasyona veya reşit olmayan suçlulara yardımcı olabilirler. Yunanistan’daki her eski mahkûm aşağıdaki kaynaklara sahiptir.