1. Danışmanlık/Mentörlük Eğitimi (2 Türkiye, 1 Yunanistan)

Proje faaliyetleri arasında yer alan eski mahkumlara yönelik iş ve kariyer rehberlik hizmetleri ve toplama uygum sağlama amacıyla gerçekleştirilecek hizmetler için koordinatör kurumdan 1, yerel ortaktan 1 ve Yunan ortak tan da bir kişi olmak üzere 3 kişinin danışmanlık /mentörlük yapması planlanmıştı.

Belirlenen üç kişinin profesyonel destek hizmetleri sunabilmesi için başta kendilerinin mentörlük eğitimi/kursu almaları çok gerekir ve bu çok önemliydi. Bu amaçla dışarıdan profesyonel bir kuruluş olan  İDASER İLETİŞİM DANIŞMANLIK VE ARAŞTIRMA HİZMETLERİ LTD.ŞTİ uzmanlarından beş günlük çevrimiçi eğitim alındı. Bu eğitimi sadece üç kişi almadı koordinatör kurumdan ve ortaklardan toplam 14 kişi bu eğitimlere katılarak eğitim alarak sertifika aldı. Şirket eğitimenleri  aynı zamanda Adelet Bakanlığı personeli eğitmeri veren uzman kişilerdi.

Başvuru sahibi Oda’nın 8 personeli ve ortak AKTEK’in 3 personeli, eski mahkûmlara destek, rehberlik ve danışmanlık hizmeti verebilmek amacıyla mesleki kuruluştan Türkçe online eğitim aldı. Mentorluk, iletişim, aktif dinleme ve problem çözme becerileri geliştirildi. Eğitim onların becerilerini artırdı ve eski mahkumlara sahip oldukları potansiyellerini kullanmaları, bir işe başlamaları ve topluma entegre olmaları için rehberlik ve danışmanlık sağlama becerisi kazandırdı.

Eğitimlerde pek çok bilgi ve dijital eğitim materyali paylaşılarak kazanım elde edildi.Mentörlük eğitimleri alan kişilerden proje ortağı AKTEK’in deneyimli eğitimcisi Ahmet Günaydın tarafından paylaşılan eski mahkumlara yönelik mentörlük eğitim dokümanı ingilizceye çevirilerek Yunanistan proje ortağı DIAN’dan 3 kişinin eğitm alınması sağlandı.